Technologie dla zdrowia

Od berlińskich IFA minęły już co prawda trzy miesiące, ale nie miałam dotąd czasu usiąść, żeby napisać trochę o tym, co widziałam na tych największych i najstarszych targach elektroniki użytkowej.

Co przykuło moją uwagę najbardziej? Poza prezentacjami ulubionych marek AGD, dużą ilością dronów, akcesoriami do smartfonów oraz zapierającego dech w piersiach widowiska, jakie przygotował w swojej części targów Samsung? Oczywiście wszystko, co związane ze zdrowiem i „aging society”. A firm, które oferują elektroniczne gadżety mające za zadanie wspieranie naszego dobrostanu wystawiło się sporo.

Gdybym miała powiedzieć, co jest dziś największą bolączką ludzi na podstawie tego, co zobaczyłam (podaż jest odpowiedzią na popyt, czyli producenci robią to, czego chcą/potrzebują konsumenci) to byłyby to:

  • problemy ze snem (co by się zgadzało, eksperci oceniają, że 45% ludzi na świecie ma problemy ze snem)
  • utrzymanie odpowiedniej wagi ciała
  • zła jakość powietrza.

Sweet dreams are made of this

Materace, urządzenia, które wydają delikatne dźwięki i uwalniają relaksujące zapachy pomagające zasnąć, urządzenia monitorujące fazy snu, lampy, które budzą emitując odpowiedniej barwy światło – po ilości produktów, które mają na celu przywrócenie zdrowego snu, widać, że bezsenność jest naprawdę dużym problemem. Co nie dziwi biorąc pod uwagę to, jak działa na wydzielanie melatoniny niebieskie światło smartfonów, tabletów i komputerów oraz szybkie, stresogenne tempo życia. Tymczasem sen potrzebny jest do optymalnego funkcjonowania wielu biologicznych procesów: począwszy od działania układu odpornościowego, poprzez prawidłową gospodarkę hormonalną, zdrowie psychiczne i emocjonalne, a skończywszy na uczeniu się i konsolidacji wspomnień oraz oczyszczaniu mózgu z toksyn. Brak snu odbija się na naszym zdrowiu. I wyglądzie. Jak temu zaradzić? Na przykład postawić przy łóżku takie cudo:

Screenshot_15

Fot. SoundSpa Slumber Scent firmy HoMedics

Pokaż kotku, co masz w środku

A konkretnie stań na wadze, która szybko prześle informacje o ilości wody i tłuszczu w twoim organizmie do smartfonu, a tam odpowiednia aplikacja będzie już wiedziała, jak zinterpretować dane i jak zmodyfikować treningi, żeby były bardziej efektywne.

Screenshot_4

Fot. BS 430 connect Body analysis scale

Pełną piersią

Trzecim palącym problemem, sądząc po ilości urządzeń pomiarowych, oczyszczaczy, nawilżaczy, jonizatorów i dyfuzorów, jest zła jakoś powietrza, którym oddychamy.  W ekstremalnych sytuacjach na zewnątrz pozostaje nam zakładanie masek ochronnych oraz wpływanie na polityków i trucicieli protestami. W domu możemy jednak sami zadbać o jakość powietrza zaopatrując się w odpowiedni sprzęt, na przykład taki:

Screenshot_1

Fot. Medisana Air Room Air Purifier

Zdrowsi razem

Ale to nie jedyne zagadnienia zdrowotne, które inspirują producentów do tworzenia swojej oferty. Mocno rozwinięte są  produkty monitorujące procesy życiowe sportowców i osób w chorobami przewlekłymi (health control), urządzenia do walki z bólem i takie, dzięki którym mamy być dłużej piękni i młodzi. A to wszystko współpracujące z aplikacjami mobilnymi (mobile health).

Trend podchwyciła też Nokia, która realizuje program Healthier Together: https://health.nokia.com/pl/en/healthier-together.

W ofercie producenta smartfonów pojawiły się wagi (oczywiście nie takie zwykłe, ale potrafiące powiedzieć, ile ważą twoje mięśnie i kości, jakie masz BMI i jaki procent ciała stanowi woda, a także jak szybko bije twoje serce), zegarki Activity&Sleep Watch, termometr i bezprzewodowy ciśnieniomierz.

Screenshot_2

Kiedy 15 lat temu pisałam biznesplan ośrodka jogi fizjoterapeutycznej, podkreślałam problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz rosnącą potrzebę dbania o zdrowie i sprawność. Nokia produkowała wtedy takie telefony, pamiętacie?

3310

Jak zatem będzie wyglądał świat za kolejne 15 lat?… Jestem przekonana, że zdrowiej. O ile smog nas nie wykończy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s