U siebie mimo wieku

Kiedy byłam mała, uwielbiałam jadąc wieczorem autobusem patrzeć w oświetlone okna mieszkań i zastanawiać się, jak żyją w nich ludzie. Myślałam o tym, że ja obserwuję ich beznamiętnie, są anonimowi dla mnie, podczas gdy ich centrum wszechświata jest właśnie tam, a oni sami nie mają pojęcia o moim istnieniu.

Po latach, kiedy pomagałam znajomym wybrać mieszkanie, zobaczyłam, że praca agentki nieruchomości, z którą przyszli na spotkanie, to coś dla mnie. Widzę w mieszkaniach więcej niż ściany i meble, mam dobry kontakt z ludźmi, lubię pomagać i wreszcie mogłabym zobaczyć, jak mieszkają ludzie. I tak zostałam pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.

Przez 3 lata odwiedziłam wiele mieszkań. Ponieważ specjalizowałam się głównie w mieszkaniach w kamienicach, było to wiele mieszkań starych ludzi. Którzy jeszcze żyli (urocza pani z Czerniakowskiej, do której pojechałam kiedyś na Dzień Babci z kwiatkiem i życzeniami), ale częściej już nie żyli (i mieszkanie sprzedawała rodzina).

Specyfiką mieszkań seniorów w Warszawie jest to, że często żyją w mieszkaniach, które były ich pierwszymi mieszkaniami w dorosłym życiu. Fundacja Go Silver przebadała warunki życia 150 warszawiaków w wieku 60+, z czego niemalże co trzeci badany miał 70-79 lat, a aż 26% respondentów miało 80 i więcej lat. Tak powstał raport „Wyzwanie dla Warszawy: mieszkalnictwo dla seniorów”.

20171130_103230

Wnioski? Warszawscy seniorzy żyją w niedużych mieszkaniach, co jest dobre, bo przeskalowanie nie jest wskazane głównie ze względów finansowych. Za największy problem uważają niedostosowane do ich potrzeb łazienki (te nieszczęsne wanny…). Problemem jest też brak wind oraz zbyt strome lub wąskie schody. Co dla wielu osób z czasem staje się barierą nie do pokonania. Jeśli zadarlibyście czasami głowę i spojrzelibyście w okna na 3 i 4 piętrze powojennych warszawskich budynków, dojrzycie w nich wiele głów staruszków wystających ponad parapetem… To tak zwany syndrom czwartego piętra.

Tymczasem samodzielne mieszkanie jest najefektywniejszą formą utrzymania osób starszych w zdrowiu i dobrej kondycji. Dlatego w bardziej rozwiniętych i świadomych problemów związanych z postępujących starzeniem się społeczeństw Niemczech modernizacje łazienek są dofinansowywane. To pomaga uniknąć upadków i co za tym idzie – ograniczyć wydatki na leczenie. Dostosowanie mieszkań do potrzeb seniorów (Wzorcowe Mieszkanie Seniora projektu dr Agnieszki Cieśli można obejrzeć na warszawskich Bielanach: www.mimowieku.pl) przyczynia się do ich zatrzymania w środowisku, ograniczając konieczność zapewnienia miejsc w domach opieki społecznej.

20171208_122425

Niemcy poszli jednak dalej – funkcjonują tam też mieszkania wspomagane, dla 5 osób, ze wspólną kuchnią. Na kilka godzin dziennie przychodzi do nich opiekunka. Jak również są mieszkania chronione – z całodobową opieką.

Nie miałam o tym pojęcia, kiedy 8 lat temu powiedziałam – pół żartem, pół serio – ówczesnej klientce, że w przyszłości, na tak zwanej emeryturze, będziemy mieszkać razem w mieszkaniu, które właśnie kupowała z moją pomocą, a żyć będziemy z wynajmowania mojego mieszkania. Wszak obie nie możemy liczyć na emerytury.

Pomysł ten stał się kanwą projektu osiedli dla seniorów, a konkretnie dla seniorek, który przygotowałam na Siemens Future Living Award 2015 („Przyszłość ma twarz starej kobiety…” http://sunnyautumn2045.wixsite.com/siemens/future-living-award-2015).

Screenshot_6

(Co ciekawe, podświadomie wybrałam kolorystykę, która – jak wyszło potem z,  przeprowadzonych na potrzeby pewnej inwestycji deweloperskiej, ankiet badających preferencje osób starszych – jest najchętniej widziana przez starsze kobiety.)

Bez względu na to, czy powstaną takie osiedla, czy nie, myślę, że z dużym prawdopodobieństwem będziemy łączyć się i mieszkać w takich mini-komunach. Są już prekursorki trendu: https://wawalove.wp.pl/sasiedzi-mowia-o-nich-stare-lesby-a-one-zwyczajnie-nie-chcialy-byc-samotne-6178760572344449a. Naprawdę wyjątkowe, bo współcześni seniorzy nie są aż tak elastyczni – po 55 roku życia bardzo maleje zdolność do zaadaptowania się w nowych warunkach.

Świetnie byłoby, gdyby z seniorami chcieli współdzielić mieszkania ludzie młodzi. I vice versa. Osoby z fundacji Go Silver przeprowadzające wywiady z ludźmi starszymi w ich mieszkaniach spotkały się z dyskryminacją ze względu na swój młody wiek. Wierzę jednak, że my będziemy innymi seniorami – bardziej otwartymi i umiejącymi czerpać z zasobów młodszych pokoleń bez mentorskiego zadęcia.

Póki co w Berlinie działa startup Careship, który łączy seniorów z młodymi opiekunami celem wspólnego wyjścia do teatru, pomocy w zakupach, rachunkach itp. W firmę zainwestował amerykański fundusz venture capital niebagatelną kwotę 4 mln dolarów.

Zaś w Czechach, gdy powstaje nowy ośrodek dla seniorów, nie oszczędza się na wyposażeniu i stawia na jakość. Dzięki temu seniorzy w Czechach korzystają z wysokiej jakości mebli marki TON, które powstały specjalnie z myślą o nich.

A kiedy u nas inwestorzy, deweloperzy, producenci zrozumieją, że od wdrażania produktów i usług zaprojektowanych z myślą o seniorach i ich potrzebach nie ma ucieczki?

Aleksandra Laudańska

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s