Czaso(do)wolność

Żyjemy coraz dłużej i wydłużanie życia ludzkiego będzie postępować. W Polsce dynamikę tę może przystopować smog, ale generalnie wszystko wskazuje, że coraz więcej osób będzie osiągać wiek, na jaki zaprogramowała nasze organizmy Natura – około 120 lat (twierdzą tak naukowcy i, co ciekawe, mówią o tym starożytne ajurwedyjskie pisma). Jeśli rozwój medycyny i biotechnologii będzie postępował w aktualnym tempie, a my nie zarżniemy planety do końca, może się okazać, że i 150-letnie życie stanie się możliwie.

Jak „zagospodarować” tak długi czas na Ziemi?

Na to pytanie starałam się udzielić odpowiedzi prezentacją, którą wysłałam na 6. edycję konkursu Siemens Future Living Award. Czaso(do)wolność to futurystyczna wizja rozwoju idei wolności od metryki. Nawet jeśli nie spełni się całkowicie, to pewne jej elementy już wchodzą w życie. Przede wszystkim jego wieloetapowość.

Trzyetapowe życie, podzielone na okres nauki, pracy i emerytury, ma coraz mniejszą rację bytu. Emerytura dla coraz większej liczby osób staje się czasem nie tylko rekreacji, czyli odpoczynku i rozrywki, a re-kreacji – zdefiniowania się na nowo poprzez naukę nowych umiejętności, podejmowanie nowego zawodu, wchodzenie w nowe relacje uczuciowe (niejednokrotnie z dużo młodszymi partnerami, co w przypadku kobiet wiążących się młodszymi mężczyznami jest trendem wcześniej nie spotykaną na taką skalę).

W ostatnich latach diametralnie zmienił się model starzenia – coraz więcej osób wybiera aktywność i rozwój w ostatnich dekadach życia, zamiast wycofania się i zdania na opiekę innych. Ta tendencja będzie się nasilać, wraz ze wzrostem świadomości, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoją formę fizyczną i intelektualną. Dodatkową zachętą powinny być wyniki kolejnych badań potwierdzających, że na aktywność ciała i umysłu nigdy nie jest za późno – można uzyskać przyrost tkanki mięśniowej, jak i stymulować tworzenie nowych komórek nerwowych, także w zaawansowanym wieku. Jedno i drugie warte zachodu – aktywność fizyczna przedłuża życie i poprawia jego jakość, a aktywność intelektualna pomaga zapobiegać demencji. A wszystko razem sprawia, że możemy zachować niezależność także w późnym wieku. Jeśli wesprze nas w tym w przyszłości biotechnologia, to długie życie może być fascynującą i przyjemną przygodą (w dotychczasowej narracji ukazywane było częściej jako udręka…).

Za pracę “Czaso(do)wolność” dostałam pierwszą nagrodę. Razem z dwoma poprzednimi projektami, nagrodzonymi w 2015 (“Sunny Autumn 2045”) i 2017 roku (“Cześć, jestem Majka”), tworzy pewien „tryptyk” z antycypacjami przyszłego życia seniorów.

0001000200030004000500060007

 

https://magazif.com/aktualnosci/wideo/gala-future-living-award-2018-relacja-wideo-magazif/

http://www.fpiec.pl/futopia/rozstrzygnieto-konkurs-dla-mlodych-wizjonerow-projektantow-siemens-future-living-award-2018

2 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s